Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat Yemek/Kadin
Vize işlemleriyle ilgili şikayetler yüzde 629 arttı
Vize işlemleriyle ilgili şikayetler yüzde 629 arttı
Cep telefonu ve bilgisayarda TRT bandrol ücretleri artırıldı
Cep telefonu ve bilgisayarda TRT bandrol ücretleri artırıldı
Sahte final biletlerine dikkat !
Sahte final biletlerine dikkat !
Kötü anıların hayatınızı etkilemesine izin vermeyin
Kötü anıların hayatınızı etkilemesine izin vermeyin
Altın fiyatları yükseliyor
Altın fiyatları yükseliyor
HABERLER>YEREL
17 Eylül 2021 Cuma - 17:28

Selçuklu’da Hatice Hatun Mahalle Külliyesi açıldı

Selçuklu Belediyesi tarafından Hacıkaymak Mahallesi’ne kazandırılan Hatice Hatun Mahalle Külliyesi dualarla açıldı. Cami, çocuk mektebi, millet kıraathanesi ve hanımlar lokali gibi birçok donatıyı içinde barındıran külliye her yaş grubundan insana hizmet sunacak.

Selçuklu’da Hatice Hatun Mahalle Külliyesi açıldı

Mahallelerin ihtiyaçları noktasında çalışmalar gerçekleştiren Selçuklu Belediyesi tarafından Hacıkaymak Mahallesi’ne kazandırılan Hatice Hatun Mahalle Külliyesi’nin açılışı düzenlene törenle gerçekleştirildi. Cami, çocuk mektebi, millet kıraathanesi ve hanımlar lokali ile Türkiye’de örnek projelerden bir tanesi olan Hatice Hatun Mahalle Külliyesi Hacıkaymak Mahallesi sakinlerinin önemli bir ihtiyacını karşılamış oldu.

Hatice Hatun Mahalle Külliyesi’nin açılış törenine Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı’nın yanı sıra Konya Valisi Vahdettin Özkan, Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve Gülay Samancı, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Önder ŞensözKaratay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhittin Okumuşlar, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, Konya İl Milli Eğtim Müdürü Seyit Ali Büyük, Selçuklu İlçe Müftüsü Bekir Derin, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, Selçuklu Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Başkan yardımcıları, mahalle muhtarları ve mahalle sakinleri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program protokol konuşmaları ile devam etti.  

 BAŞKAN PEKYATIRMACI, “YENİ BİR NESLİN UYANIŞINA VE GELİŞİMİNE KATKI SUNMAYI HEDEFLİYORUZ”

Programın açılış konuşmasını yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı; “Selçuklu Belediyesi olarak, tüm mahallerimizde her yaştan insanımızın faydalanabileceği tesisler inşa ediyoruz. Kısa bir süre önce Sille Mahallemizde Selçuklu Seyir Tepesi’ni vatandaşlarımızın hizmetine açarak Konyamıza eşsiz şehir manzarası ile yeni bir cazibe merkezi kazandırmıştık. Bugün de Hacıkaymak Mahallemize her yaştan insanımızın faydalanabileceği, ülkemiz için örnek teşkil edecek bir tesisi kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Temmuz ayında çocuklarımız için düzenlediğimiz yaz Kur’an kursu ile hizmet vermeye başlayan çocuk mektebimizde bu hafta başında 4-6 yaş grubu okul öncesi çocuklarımızın eğitimleri de başladı. Elif ve Ba atölyelerinde oyun ve etkinlikler eşliğinde Kur’an-ı Kerim öğrenen çocuklarımız; sahne sanatları ve drama atölyesinde SEDEP temel değerlerini ve diyanet eğitim programlarını yine oyun, hikâye ve dramalarla uygulamalı olarak öğrenme imkânı buluyor. Sanat etkinlikleri ve el becerileri atölyesinde her çeşit materyalleri kullanarak boyama, kâğıt katlama, ahşap şekillendirme, atık materyallerden geri dönüştürülebilir nesneler oluşturma ve kes-yapıştır etkinlikleri gerçekleştirebilen çocuklarımız; oyun atölyesinde çeşitli akıl ve zekâ oyunlarıyla birlikte tırmanma, zıplama ve esneme hareketleri gibi sportif etkinlikleri; yemekhane bölümündeyse; kurabiye, kek, limonata, reçel, yoğurt ve turşu yapımı gibi günlük hayatta tüketebilecekleri yiyecekleri hazırlamayı öğreniyorlar. Çocuk mektebimiz sayesinde yeni bir neslin uyanışına ve gelişimine katkı sunmayı, bununla birlikte geleceğin Türkiye’sini kendine yabancı olmayan nesillere emanet etmeyi hedefliyoruz.”

MİLLET KIRAATHANESİ DE YER ALACAK

Külliyemizin diğer bir alanı olan sosyal tesisimiz ise; hanımlar lokali ve millet kıraathanesi bölümlerinden oluşuyor. Hanımlar lokalimizden, çocuk mektebimizde eğitim alan çocuklarımızın anneleri yararlanabildiği gibi diğer tüm hanımlarımız da yararlanabiliyor. Hanımlarımız burada Kur’an-ı Kerim, siyer, fıkıh gibi dini ilimlerle birlikte ahlaki bilgiler konusunda da eğitimler alıyor. Lokalimizde hanımlarımızın eğitim zamanları dışında tüm mahalle sakinlerimizin yararlanabileceği seminerler, konferanslar, dini içerikli sohbetler ve mahalle buluşmaları da gerçekleştirilebiliyor. Külliyemizde yer alan millet kıraathanesi ise Cumhurbaşkanımızın büyük önem verdiği, bizim için de oldukça önemli olan bir bölüm. Sosyal bir alan olan millet kıraathanemizden her yaştan bireylerimiz faydalanabiliyor. Bu bölümümüzde çocuklar ve yetişkinler için ayrı kitap okuma alanları ve ders çalışma alanları bulunuyor. Bilgisayar kullanabilme ve çıktı alabilme imkanlarının da bulunduğu millet kıraathanemizde ayrıca ücretsiz çay ve kahve ikramları yapılıyor. Bütün bu özellikleriyle ülkemize örnek olacak Hatice Hatun Mahalle Külliyemizin hayırlı olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum. İnanıyorum ki buradan; tarihine, bayrağına, milletine bağlı ve saygılı, üzerinde yaşadığı toprakların değerlerini özümsemiş nice nesiller yetişecek.” dedi.

İL MÜFTÜSÜ ÖGE “İNSANA YAPILAN ÖNEMLİ BİR YATIRIM”

Kazandırılan tesis için Selçuklu Belediyesi’ne teşekkür eden Konya İl Müftüsü Ali Öge; “Açılan tesisin tüm Türkiye’ye örneklik teşkil etmesini diliyorum.  Türkiye’de olmayan ama inşallah Konya’mıza kazandırmayı planladığımız dini bir kampüse de örneklik teşkil etmesini diliyorum. Ayeti kerime de Allah’ın mescitlerini imar etmeden bahseder. İmar etmenin yanında inşa ve ihya etmeyi de beraberinde düşünmek gerekiyor. Külliye mantığında imarın yanında inşanın, ihyanın, ıslahın ve irşadın da bulunduğunu ifade etmek gerekiyor. İnsana yapılan bir yatırım. Bu vesile ile açılan eserin  hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, emeği geçenlere ve hayırsevere teşekkür ediyorum. Cami ve külliyenin fonksiyonel olarak özellikle yaşadığımız pandemi döneminde, dindarlığın bireyselleşti ve insanların biraz daha içeriye kapandığı dönemde önem arz ettiğini ifade ediyorum. Bu vesileyle pandemi şartlarında en fazla riayet edilen kurumların başında da camilerin geldiğini ifade ediyorum. Bundan duyduğum sevinci sizinle paylaşmak istiyorum” şeklinde konuştu.

İL BAŞKANI ANGI;“SELÇUKLU PROJELERİYLE GELECEĞE UMUTLA BAKMAMIZI SAĞLIYOR”

Açılış yapılan külliyenin Selçuklu ve Konya için hayırlı olması temennisinde bulunan AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı,“Güzel işlerin yapıldığı, insanlığı geleceğe taşıyacak güzelliklerin yaşanacağı bir mekan oldu. Mahallemizin önemli bir ihtiyacını karşılayacak bu mekanın hazırlanmasında başta cami yaptırma derneğinden bütün tesislerin ortaya çıkmasına kadar emek veren herkese teşekkür ediyoruz. Selçuklu Belediyemiz geçmişten bugüne ilçeyi büyütmek adına her alanda elinden gelen bütün gayreti gösteriyor. Bir taraftan fiziki güzelleştirmelerin yanında birçok projesi ile de hem gençliğe hem de kardeşlerimize sahip çıkan bir anlayışla geleceğe umutla bakmamızı sağlayan birçok uygulamalarına açılışlarında ve faaliyet dönemlerinde şahitlik ediyoruz. Belediye başkanımızın şahsında tüm ekibine ve meclis üyesi arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, açılışı yapılan eserin hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

AK PARTİ KONYA MİLLETVEKİLİ SORGUN,“ HİZMETTE DURMAK YOK”

Selçuklu Belediyesi tarafından mahalleye kazandırılan tesisin anlamlı bir yer olduğunu belirten Ak Parti Konya Milletvekili Ahmet Sorgun şu sözlere yer verdi; “Bürokrasinin her kademesi, ilimin ve bilimin her kademesi ile muhtarlarımız, basın camiamız, milletimiz ve milletimizin vekilleri böyle anlamlı bir tesisin açılışı için burada toplandı. Bir çok hizmet elbette yapılıyor ama bu dizayn ve mimari ilimin ruhuna uygun örnek bir uygulama. Din samimiyettir, tevazudur, bizim inancımız tevazuyu gerektirir bu yapılan yapıda etraftaki büyük yapıların arasında tamamen ruha uygun mütevazi bir yapıdır. Sıcak, samimi bir proje olan bu külliye, insanımızı itmek yerine çeken, çağıran halka açık bir proje olmuş. Burada özellikle de külliyenin cami derneğine teşekkür ediyorum. Bazen derneklerimiz yapılarda anlamsız bir gösterişe önem veriyor ama bu külliyenin ruhuna uygun yapıda bir cami olmuş. Konya’ya düşen Türkiye’ye örnek olmak, Türkiye’ye düşen de İslam Dünyası’na ve tüm dünyaya örnek olmaktır. Ahmet başkanımız mahallelere yapılan tesisleri anlatırken şunu çıkartıyoruz ki hizmette durmak yok daha çok çalışacağız, her hafta her gün bir proje ile yüz yüze geleceğiz açılışları temel atma törenlerini birlikte yapacağız. Ama bu ülkemiz güçlü oldukça, milletimiz huzur içinde oldukça yapılabilir şeyler. Ben burada böyle güzel ve anlamlı bir tesisi milletimize kazandıran başta Selçuklu Belediye Başkanımıza ve projelendirilmesinden yapılmasına kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. 

KONYA VALİSİ ÖZKAN,“NESLİN İHYA VE İNŞASINA KATKI SAĞLAYACAK BİR ESER ”

Hatice Hatun Mahalle Külliyesi’nin mahalleye hayırlı olması temennisinde bulunan Konya Valisi Vahdettin Özkan; “Güzel bir günde, güzel bir mekanda, hemen cumanın arefesinde mahallenin müşterek ihtiyacı dediğimiz gerçek zaruri ihtiyaç olarak çocuklarımızın, nesillerimizin yetişmesine büyük bir hizmet sunacak böyle bir mekanın hazırlanıp mahallemizin hizmetine sunulmuş olmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etmek istiyorum. Bu tesisin yapılmasında, tanzim edilmesinde ve güzel bir fonksiyon verilmesine kadar her aşamasında katkısı olan başta Selçuklu Belediye Başkanımız olmak üzere camii derneğimiz ve diğer bütün paydaşlara şükranlarımızı arz ediyoruz. Bu tür mekanlar medeniyetimizin taşıyıcı unsurlarını oluştururken insanımızın ihtiyaçlarına da doğrudan cevap veriyor. Burada her insanımızın her çocuğumuzun kabiliyetlerini keşfedecek mecralar ve onu geliştirecek araçlar detaylıca düşünülmüş.Hem camisiyle dini hizmetlerin ifasının yanında sosyal anlamda, kültüre anlamda veya sanatsal anlamda değişik yetenekleri olan çocuklarımızın bu yeteneklerinin geliştirilmesine zemin hazırlayan  bir çalışma ortaya konmuş. Belediyelerimizin özellikle insanı odağa alan bu hizmetleri çok çok önemli. Gençlerimizin, çocuklarımızın hem medeniyetimizin temel değerlerini taşıması hem geleneği esas alması, hem de bütün dünya ile rekabet edecek, küresel rekabet gücümüzü arttıracak birer aktör olarak yetişmesi en önemli milli hedefimiz. Çocuklarımızın iyi yetişesi, bütün dünya ile rekabet edecek bir toplum ihyasına ve inşasına vesile olması duasıyla açılan tesisin hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Hatice Hatun Mahalle Külliyesi Konya İl Müftüsü Ali Öge’nin yaptığı dua ile açıldı. Açılışın ardından protokol üyeleri tesisi gezerek öğrenciler ve eğitmenlerle görüştü.

Eğitimin yanı sıra sosyal faaliyet alanı olarak da hizmet verecek olan tesis, 2 adet 500 metrekarelik binadan oluşuyor. Mahallenin ihtiyacını karşılayacak külliyede millet kıraathanesinin yanı sıra hanımlar lokali, eğitim sınıfları, idare ve personel odası, oyun odası gibi fonksiyonel alanlar yer alıyor. Külliye içersinde ayrıca bir cami de yer alıyor. Selçuklu Belediyesi Hatice Hatun Mahalle Külliyesi ve Çocuk Mektebinde “Elif “ Atölyesi, “Ba” Atölyesi, Ahşap Atölyesi, Kütüphane ve Drama Atölyesi ile Zeka oyunları Atölyesi yer alıyor. Tesis 2 milyon 175 bin TL’ye mal oldu.

Açılış programının ardından Selçuklu Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen “Cuma Buluşması” Hatice Hatun Camii’nde gerçekleştirildi. Başkan Pekyatırmacı ve protokol üyeleri namaz sonrası vatandaşlarla görüşüp gelen öneri ve istekleri dinledi. 

 
Meslek liselerinden ekonomiye 8 ayda 300 milyon lira katkı
 
Koronavirüs vakaları ve aşılamada son durum
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Karatay’dan ‘Çalışan Buluşu Eğitim Programı’
Karatay Belediyesi, vatandaşa sunduğu hizmetleri daha kaliteli ve verimli ...
Konya’da Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri
Konya Büyükşehir Belediyesi, yeni nesillere temiz bir çevre bırakmak, ...
Konya il ve ilçe müftülerinden KGC'ye ziyaret
Konya İl Müftüsü Doç. Dr. Ali Öge, Selçuklu Müftüsü Bekir Derin ve Meram ...
 
"Vatan için bedeller ödendi"
AK Parti Genel Merkez İnsan Hakları Başkanlığı, 17 Eylül 1961 yılında ...
İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kırtasiye desteği
Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte Meram Belediyesi’nden ...
Miryokefalon Zaferi’nin 845’inci Yılı
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Miryokefalon Zaferi’nin ...
 
Başkan Altay’dan Cumhurbaşkanı’na teşekkür
Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye ...
Özel öğrenciler hasat sevinci yaşadı
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ...
Karatay Kent Konseyi’nden İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tepki
Karatay Belediyesi Karatay Kent Konseyi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ...
 
YAZARLAR
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
BAŞLIK PARASI
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (262. Bölüm)
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Ashab’ın Resulullah’a (s.a.v.) Bağlılıkları
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
ZÜLFÜ LİVANELİ VE BEN !
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
ANKET
Pandemi sürecinde belediyelerin çalışmaları yeterli mi?

Yetersiz
Yeterli
Fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 03:25   İkindi 16:51
Güneş 05:25   Akşam 20:10
Öğle 12:58   Yatsı 21:55
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri