Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
Avrupa'ya gitmek isteyen mülteciler engellenmeyecek
Avrupa'ya gitmek isteyen mülteciler engellenmeyecek
FIFA'dan kiralık oyuncu transferine kısıtlama
FIFA'dan kiralık oyuncu transferine kısıtlama
Türkiye'den 5 ülkeye vize muafiyeti
Türkiye'den 5 ülkeye vize muafiyeti
Yalova Belediye Başkanı ve başkan yardımcısı görevden uzaklaştırıldı
Yalova Belediye Başkanı ve başkan yardımcısı görevden uzaklaştırıldı
Bakan Koca: 'Ülkemizde korona virüse rastlanmadı'
Bakan Koca: 'Ülkemizde korona virüse rastlanmadı'
HABERLER>SAĞLIK
9 Ocak 2018 Salı - 14:39

Ölümü göze alıp hamile kaldı

Doktorların çocuk önermemesine rağmen hamile kalan ve 13 yıldır kalp sorunları yaşayan 24 yaşındaki kadın Konya'da çocuğunu dünyaya getirdikten hemen sonra üçüncü kalp ameliyatını oldu.

Ölümü göze alıp hamile kaldı

Niğde’de yaşayan Mahmut Akdemir ve Tuğçe Akdemir 2,5 yıl önce dünya evine girdi. Tuğçe Akdemir’in kalp rahatsızlığından dolayı doktorlar genç kadına çocuk sahibi olmaması gerektiğini söyledi. Ancak genç çift bundan yaklaşık 10 ay önce Tuğçe Akdemir’in çocuk beklediğini öğrendi. Bunun üzerine Tuğçe Akdemir kalp rahatsızlığı için kullandığı ilaçlarını bırakarak çocuğunu dünyaya getirmeye karar verdi. Bu süre zarfı içerisinde anne Tuğçe Akdemir, bir süredir olan nefes darlığı 38’nci haftadan sonra artarak devam edince önce Niğde’de bulunan özel bir hastaneye daha sonra ise Niğde Eğitim Araştırma Hastanesine başvurdu. Daha sonra ise Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelen Tuğçe Akdemir burada yapılan tetkiklerin ardından ameliyata alındı. 

Çocuğuna zarar gelmesin diye ilaçlarını kullanmamış
Yapılan ameliyat ve hastanın sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Büyükateş, ameliyatta hem annenin hem de bebeğin yaşamasının olağan dışı olarak nitelendirilebilecek bir durum olduğunu söyledi. Prof. Dr. Mustafa Büyükateş, “Hastamız Tuğçe Akdemir, 24 yaşında bayan hasta, Niğde'de yaşıyor. Hastamız 11 yaşında, Kayseri'de ASD dediğimiz kalpteki delikten dolayı açık kalp ameliyatı geçirmiş. Bundan 3 yıl sonra, 14 yaşında, aynı merkezde kalbinde saptanan ciddi mitral kapak yetmezliği nedeniyle ikinci kez kalp ameliyatı geçirmiş ve mitral kapak mekanik kalp kapağı ile değiştirilmiş. Mekanik kalp kapağı takılan hastalar coumadin dediğimiz bir kan sulandırıcı ilacı ömür boyu kullanmak zorundadır. Hastamız da normalde coumadini düzenli kullanan bir hasta. Coumadin ilacı anne karnındaki bebeğe teratojenik (doğumsal anomalilere yol açan) etkileri olduğundan dolayı coumadin kullanan hastaların hamile kalmaları önerilmez. Hastamız 2,5 sene önce evlenmiş. Eşi de evlenirken eşinin yapay kalp kapakçığına sahip olduğunu ve çocuk yapmamaları gerektiğini biliyormuş. Fakat çocuk sahibi olma isteği ağır basınca hastamız, tamamen bilerek ve kendi isteği ile coumadini kesmiş. Bu dönemde başka herhangi bir kan sulandırıcı ilaç da kullanmamış. İlacı bıraktıktan sonra gebe kalmış. Gebelik boyunca herhangi bir doktor kontrolüne gitmemiş. Gebeliği boyunca coumadin veya başka bir kan sulandırıcı ilaç almamış” dedi.

"Pıhtılar nedeniyle kalp kapağı tamamen çalışamaz duruma gelmiş"
Prof. Dr. Mustafa Büyükateş, gebelik süresi 38 haftaya ulaşınca hastada bir süredir olan nefes darlığının daha da arttığını anlatarak, "Ciddi solunum sıkıntısı şikayetiyle önce Niğde'de bir özel hastaneye başvurmuş oradan ise Niğde Eğitim Araştırma Hastanesine sevk edilmiş. Oradan ise daha üst bir merkeze sevk için yer arayışına girmişler. Ancak hastamızı kabul edecek daha üst uygun bir merkez bulunamamış. Hasta 21 Aralık 2017 tarihinde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından kabul edildi. Hastanemize geldikten sonra yapılan tetkiklerinde hastanın 'Stuck kapak' denilen yapay kalp kapağının üzerinde biriken eski ve yeni pıhtılar nedeniyle kapağın tamamen çalışamaz halde olduğu, kan akışına tamamen engel olduğu ve yaşamla bağdaşmayacak düzeyde olduğu tespit edildi. Hastada doğum eyleminin de başlamak üzere olduğu görüldü. Hastanın çok ciddi solunum sıkıntısı çektiği, vücudunda yaygın ödemlerin olduğu, ciddi akciğer ödemi tablosunda olduğu görüldü” şeklinde konuştu.

Önce bebek sezaryenle alınıp ardından kalp ameliyatı yapıldı
Kardiyoloji-kalp damar cerrahisi-kadın doğum bölümlerinin acil şartlarda ortak bir karar aldığını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Büyükateş, “Hastanın içinde olduğu ağır tablo nedeniyle annenin ve bebeğin kaybedilmesinin an meselesi olması nedeniyle hastanın çok acil olarak ameliyat edilmesine karar verildi. Hasta ciddi solunum sıkıntısı ve ağır akciğer ödemi tablosu ile kalp damar cerrahisi ameliyathanesine çok acil olarak alındı. Hasta uyutulduktan sonra kadın doğum ekibi sezaryenle çocuğu aldı. Çocuk sağlıklı olarak, herhangi bir problemi olmaksızın dünyaya geldi. Çocuk çıkartılınca kalp ve damar cerrahisi ekibi ameliyata başladı. Hastanın daha önce 2 kez geçirmiş olduğu kalp ameliyatı nedeniyle kalbi göğüs duvarına ileri derecede yapışıktı. Hasta üçüncü kez açık kalp ameliyatına alındığı için hastanın göğsünün açılma esnasında kalbin yırtılma riski çok yüksekti. Bu nedenle bu tür hastaların açılması ciddi bir deneyim ve tecrübe gerektirmektedir. Çok titiz ve dikkatli bir çalışma ile kalp göğüs duvarından serbestlendi. Daha sonra kalp akciğer makinesine bağlanan hastanın kalbi durduruldu” ifadelerini kullandı.

“Anne ve bebeğin yaşaması için gerekli kanın nasıl geçtiği tıbben izah edilemez boyuttaydı”
Mitral kalp kapağının eski ve yeni pıhtılarla ileri derecede tıkandığını belirten Prof. Dr. Mustafa Büyükateş, “Sol kulakçıktan sol karıncığa kan geçişi imkansız hale gelmişti. Görülen bu manzara karşısında hayrete düşüldü. Çünkü tamamen tıkanmış olan bu kapaktan annenin ve bebeğin yaşaması için gerekli olan kanın nasıl geçtiği tıbben izah edilemez boyuttaydı. Tamamen tıkanmış ve fonksiyon göremez hale gelmiş bu kapağa rağmen annenin ve bebeğinin yaşaması tıbben oldukça sıradışı bir durumdu. Kapağı tamamen tıkamış olan bu pıhtılardan bir parçanın kopup beyne ve diğer vücut organlarına gitmemesi de ayrıyeten şaşılacak bir durumdu. Eski kapak ve üzerindeki pıhtılar tamamen çıkartılarak kalbin içi temizlendi. Yerine yeni bir mekanik kalp kapağı takıldı. Ameliyat boyunca annenin hayatını tehdit eden metabolik tablosundaki bozukluklar dikkatli bir şekilde takip edilerek giderildi. Hastanın her iki akciğer boşluğundan yaklaşık 3 litre civarında kalp yetmezliğine bağlı olarak birikmiş olan sıvı boşaltıldı. Hastanın durumundaki ciddiyet nedeniyle ameliyat ekibi zamanla yarıştı ve olabilecek en kısa sürede operasyonu tamamladı. Gece boyunca süren ameliyatın ardından hasta sabahleyin yoğun bakıma alındı. Ancak hastanın ameliyat sonrası kritik sürecinin tamamlanması için hasta 2 gün boyunca kalp damar cerrahisi yoğun bakımda yakın bir takip ile uyutuldu ve solunum cihazında tutuldu” dedi.

“Annenin ve bebeğin yaşaması son derece nadir bir durumdur”
Prof. Dr. Mustafa Büyükateş, “Ameliyat ve sonrasında tüm vücutta birikmiş olan yaklaşık 13 litre ödem sıvısı vücuttan uzaklaştırılmış oldu. Bütün bu medikasyonlar neticesinde hemodinamik olarak stabil hale gelen ve metabolizması toparlayan hasta 2 gün sonra solunum cihazından ayrıldı. 13 gün yoğun bakımda tedavisine devam edildi. Hastanın durumunun tamamen stabilize olmasıyla hasta servis takibine alındı. Servis takibinde de stabil seyreden hastamızın şifa ile taburcu olmasıplanlanmaktadır. Sağlığına kavuşan hastamızın hem kendisi hem de bebeği taburcu olacakları günü sabırsızlıkla bekliyor. Sonuç olarak; mekanik kalp kapağı bulunan hastanın hamile kalması normal şartlarda tıbben önerilmemektedir. Bu tip hastalar eğer mutlaka hamile kalmak istiyorsa kesinlikle yakın doktor takibinde olmalıdır. Kalbine metal kalp kapağı takılan bir bayanın hamile kalması ve ilaçlarını keserek hamileliği boyunca hiç ilaç almayarak herhangi bir hekim kontrolüne gitmemesi neticesinde mitral kalp kapağının hayatla bağdaşmayacak şekilde hamileliği boyunca organize pıhtı ile tamamen tıkanması neticesinde annenin ve bebeğinin hayatta kalması tıbben izah edilmekte güçlük çekilecek bir tablodur. Annenin ve bebeğin hayatını ciddi şekilde tehdit eden bir klinik tablo ile çok acil olarak ameliyata alınması ve başarılı operasyon neticesinde annenin ve bebeğin yaşaması son derece nadir bir durumdur. Hastamız, dünyada bu kadar ağır bir tablo ile ameliyata alınan ve başarılı bir operasyon ile hem annenin hem de bebeğin yaşadığı çok nadir bir vakadır” dedi.


Geçirdiği ameliyat sonrası konuşmakta güçlük çeken 24 yaşındaki ev hanımı anne Tuğçe Akdemir de, “Sadece bebek çok istiyordum” dedi. Kasaplık yapan 26 yaşındaki baba Mahmut Akdemir ise, “Bebeği çok istiyordu. Olacak şeyleri bekliyorduk gibi bir şeydi. Son zamanlar artık iyice korkmuştuk. Birbirimizle konuşuyorduk bir sıkıntı olmasın doktora gidelim, bir şey olur filan... Eşim de 'Allah’a sığınıyorum' diyordu sürekli, 'İnşallah bir şey olmaz' diyordu. En son safhaya geldiğimizde Niğde’de birkaç hastaneye gittik onlar müdahale edemedi. Buraya sevk ettiler Konya’ya, Mustafa hoca ve ekibi müdahale etti. Zamanla yarıştılar resmen o gün ben de buradaydım çok iyi şeyler oldu” ifadelerini kullandı.
Öte yandan, Tuğçe Akdemir ve Mahmut Akdemir çifti dünyaya gelen kız çocuklarına Yüsra Nur ismini koydu. 

Etiketler:
 
Akyürek:"Basın Halkın Gözü, Kulağı ve Sesidir"
 
Başkan Hançerli'den Çalışan Gazeteciler Günü mesajı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Canan Karatay: 'Kelle paça ye, botoksa ihtiyacın kalmaz'
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, kollojen ...
Zade Vital, FixMix Serisi eczanelerde
Yaptığı Ar-Ge çalışması ile, insan sağlığına olan yararlı etkileri bilimsel ...
Ön kapama sistemi anjiyoda konfor sağlıyor
56 yaşındaki Erol Turan, ön kapama sistemiyle yapılan anjiyo işleminden ...
 
Göz önünde uçuşan siyah noktalara dikkat
Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Şeyda Atabay, göz önünde uçuşan siyah noktalara dikkat çekti.
Çocuklarda anne baba kayıplarına dikkat
Çocuk-Ergen Psikoterapisti Uzman Psikolog Merve Demir, bir çocuğun anne ...
Vücutta oluşan yağlanmalara dikkat
Dr. Emrah Çinik, vücutta oluşan yağlanmalara dikkat çekerek, "Liposuction, ...
 
Öğrencilerden kan bağışı
Tunceli’nin Çemişgezek ilçesinde öğrenciler, kan bağışında bulundu.
Mersin Şehir Hastanesi, navigasyonu hayata geçirdi
Mersin Şehir Hastanesi, hastanın randevu sürecinden eczaneye uzanan yolculuğunu, ...
Beril Koparal, öğrencilere ZADE-Vital'i anlattı
Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası Zade Vital®’in ve Zade & Zade Vital ...
 
YAZARLAR
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Elif SARITAŞ
Elif SARITAŞ
MESNEVİ-İ ŞERİF
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
AH ŞU MENFAAT !
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Fabrika Ayarlarına Dönüp İslam'ı Yeniden Kaynağından Öğrenelim
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ebru Mut
Ebru Mut
İNTERNET HABERCİLİĞİ
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 05:40   İkindi 16:24
Güneş 07:16   Akşam 18:50
Öğle 13:13   Yatsı 20:15
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri