Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
Beşiktaş, Gaziantep'i 2-1 mağlup etti
Beşiktaş, Gaziantep'i 2-1 mağlup etti
İstiklal Caddesi'nde korona virüs denetimi
İstiklal Caddesi'nde korona virüs denetimi
Eskişehir'de denetimlerde ilginç diyalog!
Eskişehir'de denetimlerde ilginç diyalog!
Helikopterin enkazı olay yerinden kaldırılıyor
Helikopterin enkazı olay yerinden kaldırılıyor
Bakan Akar'dan Mısır açıklaması
Bakan Akar'dan Mısır açıklaması
HABERLER>EĞİTİM
18 Ocak 2021 Pazartesi - 14:45

NEÜ Rektörü Zorlu basınla bir araya geldi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi Nezahat Keleşoğlu Konferans Salonunda düzenlenen basın toplantısında, 2020 yılının üniversite açısından değerlendirmesini yaparak gündemde olan projelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

NEÜ Rektörü Zorlu basınla bir araya geldi

Konuşmasının başında basın mensuplarıyla bir araya gelmiş olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Rektör Zorlu, toplantıya katılan herkese teşekkür ederek şunları söyledi:

“Koronavirüs salgını sebebi ile uzaktan sürdürdüğümüz Üniversitemizdeki eğitim öğretim faaliyetlerinin hız kesmeden devam ettiği şu günlerde, her şeyin normale döneceği günlerin yakın olmasını temenni ederek, her birinize selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Bildiğiniz gibi Temmuz ayında Üniversitemizin 10. yılını kutladık. İlmi aramayı emreden bir medeniyetin mensupları olarak günceli takip eden, her zaman bir adım önde olmak için gayret sarf eden bir Üniversiteyiz. Mensubu olmaktan onur duyduğum Necmettin Erbakan Üniversitemizin kuruluşunun 10. yılında geriye dönüp yapılan çalışmalara bakınca; marka değeri yüksek, yenilikçi ve dinamik bir devlet üniversitesi olduğumuzu görüyorum… Üniversitemizin 10. yılı kutlu olsun. Daha nice başarıyla dolu yıllara…

2020 yılı içerisinde çeşitli yarışma, proje ve çalışmalarda Üniversitemizden hem öğrencilerimizin hem de kıymetli akademisyenlerimizin önemli başarılar elde ettiklerini takdirle takip ettik.

Ereğli Eğitim, Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Fen, Mühendislik ve Mimarlık Fakültelerimizden öğrenci ve hocalarımızın yürüttükleri 10 proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyelerimizden Doç. Dr. Hasan Kotan TÜBİTAK Proje Performans Ödülüne, Dr. Didem Şanver Akbaş da Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi (EAACI) araştırma bursuna layık görüldü. Ayrıca ABD’nin Stanford Üniversitesince hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde Üniversitemizden Prof. Dr. Adnan Özdemir, Prof. Dr. Ali Tor, Prof. Dr. Faruk Uğuz, Prof. Dr. Kültigin Türkmen ve Doç. Dr. Erhan Zor’un yer alması da memnuniyet verici gelişmelerden başlıcaları idi.

Araştırmacılarımızın çalışmaları bitmeyen bir tempoda devam ederken, ulusal ve uluslararası alanda göğsümüzü kabartacak neticelere ulaşmaları da tabi ki memnuniyet verici. Örnek

vermek gerekirse; Meram Tıp Fakültesi’nden Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pembe Oltulu, The Pathologist dergisi tarafından yayınlanan 2018 yılından bu yana dünya çapında önde gelen ilk 100 Patolojist listesinde yer alan tek Türk bilim insanıdır. Hocamız 2020 yılında online olarak gerçekleştirilen, pek çok ülkeden alanında etkin patologların yer aldığı uluslararası Hindistan Patoloji Kongresine jüri üyeliği yapmak ve sosyal etkiyi artırmak için Sosyal Medya komitesi ile birlikte çalışmak üzere davet edildi. Kongre, dünya patoloji bilimsel kongreleri arasında tüm dünya patologlarına en çok ulaşan kongrelerden biri oldu. Tamamen farklı bir alanda, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çaycı ve araştırma ekibi; Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerinde stratejik konumu olan Konya'nın Gevale Kalesi çevresinde gerçekleştirdikleri arkeolojik kazıları ile büyük beğeni topladılar. Yine aynı fakültemizden Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Özkan, Türk Dil Kurumu Bilim Kurulu asil üyeliğine seçilirken, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından verilen "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" ödüllerinde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muammer Ulutürk, deneme dalında Hece yayınlarından çıkan "Fotoğrafname" isimli eseriyle 2019 yılının en iyi deneme kitabı ödülünü almaya hak kazandı.

Meram Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Keleş, dünya genelinde 659, Türkiye'den ise (80'i Konya'dan) 150 hastanın bağışıklık sisteminin incelendiği uluslararası düzeyde yürütülen ve Science Dergisinde yayımlanan iki önemli çalışmaya katkıda bulunarak Üniversitemizi temsil ettiler. Meram Tıp Fakültemizden yıl içerisinde güzel haberler gelmeye devam etti. World Journal of Diabetes Dergisi Ağustos 2020 sayısında “Diyabetik Böbrek Hastalığı” alanında yaptığı deneysel ve klinik çalışmalardan ve bu çalışmalarla literatüre sağladığı katkılardan dolayı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kültigin Türkmen, dergi kapak sayfası olmaya layık görüldü. Araştırma Görevlisi Dr. Sinan Oğuzhan Ulukaya, Türkiye çapında yapılan TARD Asistan değerlendirme sınavında Türkiye birincisi olurken, İntern Dr. Şevval Ayvalık ve İntern Dr. Abdülsamet Yiğin, TÜBİTAK desteği ile Uludağ Üniversitesi’nde düzenlenen, Türkiye’den 38 farklı üniversitenin başvurduğu “USİM-WARS Medikal Simülasyon Yarışması” final etabında Üniversitemizi temsil ettiler ve “Birinci” oldular. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur Bilge de Avrupa Spor Travmatolojisi, Diz Cerrahisi ve Artroskopi Derneği’nin (ESSKA) resmi klinik dergisi olan ve Uluslararası “SCI” indeksinde yer alan “Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy” (KSSTA) dergisinin Yayın Kuruluna (“Editorial Board”) ve Amerikan Ortopedik Cerrahi Akademisi’nin resmi klinik dergisi olan ve Uluslararası “SCI-Expanded” indeksinde yer alan “Journal of American Academy of Orthopaedic Surgeons” (JAAOS) dergisinin Türkçe Edisyonu’na (“JAAOS - Turkish Edition”) Yardımcı Editör olarak seçildi. Sağlık alanından bir başka güzel haber de Hemşirelik Fakültemizden geldi. Öğretim Üyesi Dr. Selda Arslan, 2. Uluslararası İç Hastalıkları Hemşireliği Kongresi'ndeki bildirisi ile Seçkin Bildiri Birincilik Ödülüne layık görüldü.

Bir başka önemli çalışma da fizik alanından geldi. Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mücahit Yılmaz ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi

Yasin Ramazan Eker’in UV ışık algılama üzerine olan ortak çalışması, Nature ailesinden Scientific Reports’da yayınlanırken, ikilinin bir diğer çalışması da alanında önde gelen dergilerden Ceramics International’da yer buldu. Çok daha farklı bir alanda, Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Yakup Aksoy, “Bedensel Engelli Bireylere İnternet Yoluyla Uzaktan Keman Eğitimi Modeli” adlı doktora tezi kapsamında üç bedensel engelli öğrenciye uzaktan keman eğitimi verdi ve bu çalışma 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde düzenlenen anlamlı bir konserle taçlandırıldı.

Son olarak; kısa adı Tiga olan Küresel ve Bölgesel Çalışmalar Merkezimiz, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Bozbaş’ın yürüttüğü ve alanında öncü akademisyenlerin katılım sağladığı çok sayıda çalıştay, seminer ve yuvarlak masa tartışmalarına ev sahipliği yaparak 2020 yılında adeta öğrenciler, akademisyenler ve politikacılar için bir cazibe merkezi haline geldi. Bu ve benzeri, birimlerimiz ve akademisyenlerimiz daha sayamadığımız onlarca başarılı performansıyla, Üniversitemizin bilimde önemli bir referans noktası olması için çalıştılar.

NEÜ’nün Eseri olarak adlandırdığımız başarılarımız yıl boyunca bizleri gururlandırmaya devam etti. Öğrencilerimizin katıldığı birçok yarışma ve projede, fen bilimlerinden sosyal bilimlere birçok alanda göğsümüzü kabartan sonuçlar elde ettik. Gaziantep’te bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen TEKNOFEST finallerinde Üniversitemizi 14 takım temsil etti. Jet Motor Tasarım kategorisindeki temsilcimiz ‘NEU-CFD’, 147 takım arasından üçüncülüğü elde etti. Çok önemli bir diğer başarıyı da Dikey Kalkan İnsansız Hava Aracı (Dik İHA) alanında elde ettik. Boeing firmasının sponsorluğunda Orta Doğu Teknik Üniversitesince (ODTÜ) bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dik İHA yarışmasında finale kalan 16 takım arasından iki derece elde eden Üniversitemizden Göktürk takımı birinci, Abra takımı ise üçüncü oldu. Bildiğiniz gibi Üniversitemizi bu alanda Mühendislik ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültelerimizden öğrencilerimiz temsil ediyor. Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerimiz Uluslararası 7 Vilayet Kısa Film Festivali’nden ve "1001 Gözle Rize" ödüllü kısa film yarışmasından ödülle döndüler. ‘İnsandan Öte Öykü Yarışması’nda özgün hikâyesiyle ödüle layık görülen Sinema-TV bölümü öğrencimizin hikayesi kitaplaştırıldı. Yine Sinema-TV bölümünün hazırladığı “Son Devrin Bilim Abidesi Fuat Sezgin” belgeseli ile Resim Bölümün düzenlediği PandemArt ve Geleneksel Türk Sanatları Bölümünün düzenlediği ‘Geleneksel Sanatlar” online sergileri de sanatseverlerce takip edildi ve büyük beğeni topladı.

Mimarlık bölümü öğrencilerimiz Rönesans Holding'in düzenlediği "Sürdürülebilir Geleceği Tasarla" isimli öğrenci fikir yarışmasında 75 farklı üniversiteden 900 öğrenci ve 585 proje arasından birinci olurken, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi ile BASE işbirliğinde düzenlenen "Ankara Bentderesi Örneklem Alanının Yaşanabilir/Sürdürülebilir Geleceği" yarışmasında da yine birinciliği göğüslediler.

2020 yılının henüz başında, Turizm Fakültesi’nden öğrencilerimiz 17. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’nde 1 altın, 9 gümüş, 1 bronz ve 2 merit madalya ile organizasyona damga vururken, bir de kupa kazandılar.

Son olarak; Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültemizden öğrencimiz, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın düzenlediği 1. Gençler Arası Öykü Yarışmasında birincilik elde etti. Ve daha sayamadığımız nice başarılarıyla göğsümüzü kabartan öğrencilerimiz iyi ki varsınız. Sizlerle bu güzel haberleri paylaşmamıza vesile olan, ismini saymakla bitiremeyeceğim değerli araştırmacılarımızın ve öğrencilerimizin her birine ayrı ayrı tebriklerimi iletiyorum.

Her ne kadar pandemi sebebi ile fiziki içeriklerimiz nispeten azalsa da ikinci altı ayda çevrimiçi etkinliklerimizi artırdık. Üstelik sayıca artırmakla kalmadık, aynı zamanda da geniş bir yelpazede içerikler sunduk. Bilimsel anlamda Uluslararası Aşçı Dede Ateşbaz-ı Veli, Eğitimde Dijital Dönüşüm, Uluslararası Konya Sanat ve 2. Ulusal Necmettin Erbakan Sempozyumlarını gerçekleştirdik. Bunlarla birlikte üç adet uluslararası workshop, dört online yazar çalıştayı ve iki adet de online sergi gerçekleştirdik. Özellikle Necmettin Erbakan Sempozyumu çerçevesinde Güzel Sanatlar Fakültemizce gerçekleştirilen Necmettin Erbakan Sergisi oldukça ilgi gördü. İnternet ortamında halen ziyarete açık olan sergimizde 55 öğrencimizin 70 çalışması yer alıyor.

Daha güzel bir gelecek inşa etme hususunda üstlendiğimiz görevi pandemi gibi zorlu bir süreci yaşarken yürütebilmek bizler için son derece önemli bir husustur. Gerek çalıştaylar, gerek webinarlar, gerekse de sosyal medya üzerinden yürüttüğümüz faaliyetler hakikaten takdire şayan… Hâlihazırda üniversitemiz, ülkemizin en fazla webinar programı yapan üniversitelerinin başında gelirken, dört sempozyumu geniş bir katılımla online ortamda gerçekleştirme başarısı göstermiştir. Üniversitemizde Nisan-Aralık tarihleri arasında 84.376 bin katılımcı ile 364 webinar gerçekleştirildi. Online ortamda düzenlenen faaliyetlerimizde 397 saat canlı yayın yapmışız ve webinar sayfalarımızı 190.576 bin kişi ziyaret etmiş. Her programın ardından Youtube sayfamıza yüklediğimiz webinar kayıtlarımız da bu süreçte 11.268 saat izlenmiş. Bu bilgiler ışığında, akademik verileri yerleşkelere hapsetmeden, hayatın içine taşıyarak ulaşılan bilgi ve birikimi, başta ülkemiz olmak üzere tüm insanlığın hizmetine sunma amacımızı yerine getirmeye çalıştığımızı ifade etmek isterim."

 
Pakistan'da 9 aylık yapışık ikizler ameliyatla ayrıldı
 
Konya'da esnafa reklam desteği
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
'Öğrencilere ilk dönem için 100 puan verilsin'
Türk Eğitim-Sen Konya 1 Nolu Şube Başkanı Tanfer Ata, MEB’in ders etkinliklerine ...
Açık öğretim sınavları 25 Şubat'ta başlıyor
Milli Eğitim Bakanı Selçuk:"Açık Öğretim Okulları sınavlarımızı çevrim ...
359 bin 120 öğrenci tabletlerine kavuştu
Milli Eğitim Bakanı Selçuk:"Uzaktan eğitim sürecinde dünyaya örnek olan ...
 
TUS 2.Dönem ek tercihleri bugün başlıyor
2020-TUS 2.Dönem ek tercihleri bugün başlıyor.
KPSS-2020/2 sonuçları açıklandı
Binlerce adayın beklediği KPSS-2020/2 Tercih sonuçları açıklandı. Haberi ...
MEB'den ilk ve ortaokullarla ilgili açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, ilkokul ve ortaokullarda karne notlarının ...
 
KTB'den tablet bilgisayar desteği
Uzaktan eğitim sürecinde erişim sorunu yaşayan öğrencilere bir destek ...
YÖK, hukuki süreci başlattı!
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), para karşılığı tez ile ödev hazırlayan ve ...
KTO Karatay Üniversitesi Greenmetric dünya sıralamasında
Dünya Üniversiteleri IU Green Metric Platformu “UI GreenMetric World University ...
 
YAZARLAR
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
EN GÜZEL İFTARIM
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
Zor zamanlarda maneviyatımızdan destek almak
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (229. Bölüm)
Ahmet Anıl Yılmaz
Ahmet Anıl Yılmaz
TÜKETİCİ KÖŞESİ
Ebru Mut
Ebru Mut
ARABAŞINDAN SONRASI PİŞMANLIK
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
ÖMÜR VERİRSE !
ANKET
Pandemi sürecinde belediyelerin çalışmaları yeterli mi?

Yetersiz
Yeterli
Fikrim yok

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 05:30   İkindi 16:28
Güneş 07:06   Akşam 18:57
Öğle 13:12   Yatsı 20:22
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri