Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
Feribot kaptanı, boğulmak üzere olan şahsı kurtardı
Feribot kaptanı, boğulmak üzere olan şahsı kurtardı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanlığından Türk bayrağını yakanlara sert tepki
Dışişleri Bakanlığından Türk bayrağını yakanlara sert tepki
Rus  savaş uçakları İdlib çevresindeki köylere vurdu: 6  yaralı
Rus savaş uçakları İdlib çevresindeki köylere vurdu: 6 yaralı
Türkiye’den Irak’a ikinci tıbbi yardım paketi
Türkiye’den Irak’a ikinci tıbbi yardım paketi
HABERLER>EĞİTİM
4 Şubat 2020 Salı - 17:13

Karatay'da TÜBİTAK Projesi hayata geçti

Karatay Belediyesi ve TÜBİTAK arasında imzalanan protokolle ilçedeki tüm okulları kapsayan TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı kurulması projesi, düzenlenen törenle hayata geçti.

Karatay da TÜBİTAK Projesi hayata geçti

Karatay Belediyesi ile TÜBİTAK arasında imzalanan protokol kapsamında Karatay’daki tüm okullara “TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı” kurulması projesi, düzenlenen törenle hayata geçirildi.

İlçe genelinde eğitim çağındaki bütün çocuk ile gençlerde bilim ve teknoloji kültürünün oluşturulması, bilim okuryazarlığı düzeyinin artırılması ve her yaştan insanın bilimle tanıştırılıp sevdirilmesi gibi daha birçok amacı bulunan projenin açılış programı, Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’nın konuşmasıyla devam etti.

KARATAY’DAKİ TÜM OKULARA TÜBİTAK POPÜLER BİLİM YAYINLARI KİTAPLIĞI KURDUK

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, çocuk ve bilim dendiğinde ilk akla gelenin genellikle merak etme, soru sorma, yanıt bulma, anlama ve ilişki kurma gibi kavramlar olduğuna vurgu yaparak bilimi çocuktan, çocuğu da bilimden ayrı düşünülemeyeceğinin altını çizdi.

Başkan Hasan Kılca, çocukların sürekli olarak öğrendiğini ve sınırsız enerjilerini kendi yetenek ve becerilerini keşfetmek için kullandıklarını ifade ederek, “Karatay Belediyesi olarak bizler de bilimi çocuklara sevdirmek için Türkiye’de bir ilk olan “TÜBİTAK Popüler Bilim Kitaplığı Projesi”ni bugün itibariyle hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında ‘TÜBİTAK Popüler Bilim Kitaplığı’nı ilçemiz genelindeki 7 anaokulu, 59 ilkokul, 49 ortaokul, 29 lise ve 2 de özel eğitim kurumu olmak üzere toplam 146 okulda kurulumlarını tamamladık. Oluşturduğumuz 146 adet kitaplıkta sadece TÜBİTAK tarafından basılan toplamda 16 bin 916 birbirinden kıymetli yayın

bulunuyor. Çocuklarımızın ve gençlerimizin okullarında alacakları eğitimlerinin yanında, bu kitaplıklardan da faydalanılarak evlatlarımızın yaptığı gözlemlerle ve edindikleri bilgilerin işlenmesine, düşüncelerinin gelişmesine, bilimsel düşünme becerilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sunacaktır” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIMIZDA BİLİM MERAKINI ARTTIRIP BİLİMİ SEVDİRMEYİ AMAÇLIYORUZ

TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı projesiyle aynı zamanda Karataylı öğrencilerin bilimle tanışıp bilimi sevmelerine vesile olmayı, yine öğrencilerde bilim ve teknoloji kültürü oluşturulması ile bilim okuryazarlığı düzeyinin artırılmasını hedeflediklerini söyleyen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, söz konusu projeyi bu bağlamda çok önemsediklerinin altını çizdi.

Başkan Hasan Kılca, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben bu vesileyle; düşünce ve planlama aşamasından hayata geçiş sürecine kadar bu projemizde bizlere büyük destek veren TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Hasan Mandal ve kıymetli ekibine, Valimiz Sayın Cüneyit Orhan Toprak’a, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali Büyük ve Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Sami Sağdıç’a, tüm okul yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Okullarımıza kazandırdığımız ‘TÜBİTAK Popüler Bilim Kitaplıklarının çocuklarımızın özgün fikir ve çalışmalarını keşfedecek gelişmelere katkı sunmasını temenni ediyorum.”

ALTAY: KONYA TARİHTEN GELEN GELENEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Hasan Kılca’nın ardından söz alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediyesi’nin eğitime yönelik olarak birçok proje ve yatırım yaptığına vurgu yaparak eğitime dair hassasiyeti dolayısıyla Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya teşekkür etti.

Uğur İbrahim Altay şunları söyledi: “İçerisinde bulunduğumuz asır bilim asrı. Bilimsel gelişmelere ayak uyduran toplumlar ayakta kalacak diğerleri de zamanla yok olup gidecekler. Türkiye, 21. yüzyıla geleceğini çok iyi planlayan bir kadroyla girdi. Liderliği tartışılmaz, bilime verdiği önemi ise tüm dünyanın bildiği bir Cumhurbaşkanımız var. Şimdi onun önderliğinde gençlerimizle bilimsel faaliyetlerde en önde yer alıyoruz. Bugün de Karatay Belediyemiz Türkiye’ye örnek bir projeye imza attı. Belediye Başkanımızı kutluyorum. Kitaplar, gelecekte bilim insanı olmanıza katkı sunacaktır.”

BİLİM KARATAY’DA

TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı Projesi’nin açılışına katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da projeyi kendilerine getiren Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca'ya teşekkür ederek; bilime ve teknolojiye verdikleri her desteğin kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Hasan Mandal, “Bilim Her Yerde Bilim Karatay’da sloganıyla yola çıktığımız bu projemizde Belediye Başkanımız Sayın Hasan Kılca, Karatay'ın tüm okullarını bilim kitaplıklarıyla donatmak istediklerini söyledi. Bizler de severek kabul ettik. Şahsım ve kurumum adına bu eğitim sevgisinden dolayı Başkanımıza teşekkür ediyorum. Konya'nın bilim ve teknolojiyle gelişen sürecine katkıda bulunmak bizler için gurur kaynağı oluyor. Bugün Belediyemiz; bilgiyi üreten, teknolojiyi üreten bir ülke olma noktasında birer girişimci olmanız için çalışmalarını gerçekleştirmektedir. Başlatılan bu girişimin hem Karatay'a ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

KONYA BELEDİYELERİ EĞİTİME VERDİKLERİ DESTEKLE ÖRNEK OLUYOR

Programda son olarak kürsüye gelen Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ise eğitime verdiği destekle Türkiye’ye örnek olan Karatay Belediyesi’ne teşekkür etti.

Vali Toprak; Selçuklu Başkenti Konya'nın bilimin merkezi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Konya belediyeleri eğitime verdiği destekle Türkiye'de çok ciddi yatırımlar yapıyor. Belediye Başkanlarımızın gözündeki heyecan her şeyi anlatıyor zaten. Konya'nın bilimin merkezi olmasında Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapıp ilim irfan merkezi olmasının ve bu geleneği nesilden nesile aktarılmasındaki payı büyük. Karatay Belediyemizin başlattığı bu projeyi Tokat, Gaziantep gibi iller devam ettirecek. Bu da Konya'mız adına önemli bir başarıdır. Böyle güzel bir projeyi Konya'mıza kazandıran TÜBİTAK Başkanımıza, Karatay Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Karatay Belediyesi ile TÜBİTAK tarafından yapılan işbirliğiyle hayata geçirilen ve Karatay’daki 146 okulda kurulan “TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları Kitaplığı”nın açılışı, kurdele kesilerek gerçekleştirildi.

Açılışın ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, programa katılan öğrencilerle kısa bir söyleşi de gerçekleştirdi ve öğrencilerin hem TÜBİTAK faaliyetleri hem de bilim ile teknoloji alanındaki son gelişmeler hakkındaki sorularını yanıtladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’ndaki açılış programına Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Karatay İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç, Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar, İlçe Müftüsü Mehmet Akpınar, diğer Karatay ilçe mülki amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 
Aksaray merkezli iki ilde FETÖ/PDY operasyonu
 
Şehitlerimiz son yolculuğuna uğurlandı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Selçuklu Belediyesi'nden eğitime bir destek daha
Eğitime olan desteğini sürdüren Selçuklu Belediyesi bu farkını 2019-2020 ...
Milyonlarca öğrenci ders başı yaptı
Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okullarındaki 18 milyon öğrenci, ...
Öğrenciler Atabey Gençlik ve Eğitim Kampında geleceğe hazırlanıyor
Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Atabey Gençlik Projesi kapsamında Beyşehir’de ...
 
Bakan Selçuk'tan yaz tatili açıklaması!
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kanal 7 televizyonu canlı yayınında tatil ...
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı ikinci yarıyıl dönemi başlıyor
Konya’da, 458 bin 49 örgün eğitim öğrencisi ve 34 bin 648 öğretmen 2019-2020 ...
KTO Karatay’dan “Kış Bilim Okulu”
Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Meram ...
 
Psikologlardan ailelere önemli tavsiyeler
Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler ...
Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan Doğa Koleji açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Doğa Koleji’nde maaşları yatırılmayan ...
Öğrenciler yarı yıl tatiline girdi
2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının birinci dönemi bugün sona ererken, İstanbul’da ...
 
YAZARLAR
Erdal Handemir
Erdal Handemir
15 TEMMUZ VE AYASOFYA
Ebru Mut
Ebru Mut
SARILAMIYORUZ
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (185. Bölüm)
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
SIR KAPISI
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Sanal Yaşama Özenmemeli
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
TREN GARI- ANKARA
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 03:31   İkindi 17:00
Güneş 05:33   Akşam 20:20
Öğle 13:07   Yatsı 22:05
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri