Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
Ünlü isimler sandık başında
Ünlü isimler sandık başında
Sandık başında bunlara dikkat!
Sandık başında bunlara dikkat!
Sabahın erken saatlerinde sandığa koştular
Sabahın erken saatlerinde sandığa koştular
Türkiye genelinde oy verme işlemi başladı
Türkiye genelinde oy verme işlemi başladı
Tarihî seçim
Tarihî seçim
HABERLER>YAŞAM
9 Ağustos 2011 Salı - 19:55

Hz. Muhammed'in insani yönleri

Müslümanlar Hz. Peygamber'i örnek edinmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğün yerine getirilmesi onun hayatının her yönüyle tanınmasına ve bilinmesine bağlıdır. Bunu sağlamak üzere çeşitli ilim dalları doğmuştur. Konusu doğrudan doğruya Hz. Peygamber'i anlatmak olan ve onun bir tek yönünü kendisine konu edinen ilim dalları şunlardır:

Hz. Muhammed in insani yönleri

1. Hadis, 2. Siyer, 3. Megazi, 4. Şemail, 5. Delail.
1. Hadis: Hz. Peygamber'in söz, fiil ve takrirlerine dair haberlere hadis denmiştir. Bunları konu edinenime de hadis ilmi denilir. Hz. Peygamber'in şahsiyeti, hadisleri, hadislerin gelecek nesillere intikal ettirilmesi/rivayeti, rivayetle uğraşan şahıslar/raviler, hadislerin kitaplaştırılması günümüzde hadis anabilim dalının konuları arasında sayılmıştır.
2. Siyer: Hz. Peygamber'in doğumu ile ölümü arasında geçen 63 senelik hayatını anlatan ilim dalıdır. Bir bakıma, en geniş haliyle Hz. Peygamber'in biyografisi, tercüme-i halidir.
3. Megazi: Hz. Peygamber'in savaşlarını konu edinen ilimdir. Modern ifadesiyle Megazi, onun son on senelik hayatının yalnızca kurmay ve diplomat yönünü kendine konu edinmiş; Asr-ı saadet döneminin gazalarını (savaşlarını) özel olarak ele alan bir ilim dalıdır.
4. Şemail: Hz. Peygamber'in beşeri yönünü kendine konu edinen ilim dalıdır. Bu ilme dair eserlerde Hz. Peygamber'in vücut yapısı, kıyafetleri, tavır ve davranışları, ibadet hayatı, ahlakı, geçim tarzı gibi konular üzerinde durulmuştur.
5. Delail: Hz. Peygamber'in diğer insanlarda bulunmayan, peygamberlik vasfıyla ilgili özelliklerinden bahseden ilimdir. 

İlgili eserler
Büyük hadis alimi Buhari'nin Sahih adlı eserinin muhtasarı olan Tecrid-i sarih Cumhuriyetin ilk yıllarında tercüme edilmiştir. Hz. Peygamber'in sireti ile ilgili bir hayli Türkçe eser kaleme alınmıştır. Muhammed Hamidullah'ın siyer alanında "İslam Peygamberi" ve megazi alanında "Hz. Peygamber'in Savaşları" adlı kitapları da Türkçe'ye tercüme edilmiştir. Ömer Rıza Doğrul'un "Asr-ı Saadet" adlı eserinin 3 ve 4. ciltleri Hz. Peygamber'in peygamberlik özelliklerine (Delail) tahsis edilmiştir. 

Kütüb-i Sitte
Meşhur altı sahih hadis kitabıdır. Bunlar hadis mecmualarının en sahihleri kabul edilen; Buhari ve Müslim'in el-Camiu's-Sahih'leri ile Ebu Davud, Tirmizi, Nesai ve İbn Mace'nin Sünen'leridir. Hadis tasnifinin altın çağı olan Hicri üçüncü yüzyılda telif edilen bu eserler mümkün mertebe sahih hadisleri ihtiva etmek, konulara göre tasnif edilmek gibi ortak özellikler taşıdıkları için sonraki asırlarda Kütüb-i Sitte ortak adıyla şöhret bulmuştur. Bazı alimler, az da olsa zayıf ve mevzu hadisler ihtiva ettiği için İbn Mace'nin Sünen'i yerine İmam Malik'in Muvatta'ı veya Darimi'nin Sünen'ini Kütüb-i Sitte'nin altıncı kitabı kabul etmişlerdir.
Buhari ve Müslim'in Cami'leri, Sahihayn adıyla da meşhur olmuştur. 
İlmi çevrelerde büyük bir kabul gören Kütüb-i Sitte ile ilgili çok sayıda ve hacimli çalışmalar yapılmıştır. 

BEŞER OLARAK PEYGAMBER EFENDİMİZ
Ayet-i kerimede Hz. Peygamber'e, "Ben de sizin gibi bir beşerim, Benim sizden farkım, Tanrınızın tek Tanrı olduğunun bana vahy ediliyor olmasıdır..." (Kehf, 18/110) demesi emir buyrulmuştur. 
Ayet-i kerimeden anlıyoruz ki Hz. Peygamber'in bir bizimle ortak olduğu beşer/insani yönü, bir de bizden ayrıldığı peygamberlik yönü bulunmaktadır. 

DİĞERLERİNİN ÜSTÜNDE
Beşeri özellikleri bakımından Hz. Peygamber bizim gibidir; yer, içer, uyur, yorulur, sevinir ve üzülür... Ancak beşeri vasıfların ahenk ve ölçüsü bakımından diğer insanlara üstünlüğü söz konusudur. Bu nedenle o Seyyidü'l-Beşer; insanoğlunun en üstünü, efendisi unvanıyla anılır. 
Aslında beşeri vasıflar ifadesiyle, her insanın sahip olabileceği özellikler kastedilmektedir. Ancak o bu konuda da diğer insanların üstündedir. Bir Arap atasözünde, "Muhammed beşerdir; ancak (sıradan) bir beşer gibi değildir. Bilakis o taşlar arasında yakut gibidir" denilir. Onu bu konuda üstün kılan, beşer olarak insanın sahip olması gereken özelliklerin; hal ve hareketlerin her birine olması gerektiği ölçüde ve mükemmel olarak sahip olmasıdır. 

LİSTE OLDUKÇA KABARIR

Tek tek ele alındığında, bu vasıflar her insanın sahip olabileceği şeylerdir. Ancak bunları bir araya getirdiğimizde liste oldukça kabarır ve artık neredeyse beşer takatinin üstünde bir tablo karşımıza çıkar. Bu tablo içerisinde eğitim-öğretimden mahrum, cahil bir insandan tutun da, en üst seviyede eğitim görmüş ve yetişmiş insanlara kadar, herkesin örnek edinebileceği unsurlar bulabilmek mümkündür. Yeme içme, oturup kalkma, yatıp uyuma, gülüp ağlama, sevinip üzülme adabı ve insanca yaşama üslubu denilebilecek bütün ahlak kuralları, bu beşeri hayatın unsurlarını oluşturur. 

İTİDAL VE DENGE ADAMI
Hz. Peygamber'in beşeri yönünde dikkat çeken hususlardan biri de, onda bütün beşeri ve ahlaki vasıfların ölçülü ve denge halinde bulunmasıdır. Bu nedenle onun hangi özellikle temayüz ettiğini görebilmek ve söyleyebilmek zor, neredeyse imkansızdır. Zira o itidal/denge adamıdır. Ve bu denge kemal üzere dengedir. Hepsinden birer parça değil, olması gerektiği kadarına sahiptir. 
O yer içer ama israf etmez ve karnını tıka basa doyurmazdı. Sevinir ama kahkahalar atıp taşkınlık yapmazdı. Üzülür ama ağıtlar yakıp ortalığı velveleye vermezdi... Onun davranışları, hal ve hareketleri hep ölçülü idi.
Hz. Peygamber'in bizim gibi beşer oluşu bizi yanıltmasın; gözümüzde onu sıradanlaştırmasın. O beşeri özellikleri ve bu özelliklere dayalı hal ve hareketleri bakımından bize en güzel örnektir. Onu tanıdıkça hal ve hareketlerimiz olgunlaşacak ve kıvama erecektir. 

İki Ayet:
Andolsun, Allah'ın Resulünde sizin için; Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır. (Ahzab, 33/21)
Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber'e salat ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin, selam edin. (Ahzab, 33/56)

Bir Hadis:
Bir gün adamın biri, Hz. Peygamber (sav)'i görmeye geldi. Fakat Peygamberliğin haşmetinden o kadar etkilendi ki, titremeye başladı. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Korkma! Ben hükümdar değilim. Kuru et pişirerek karnını doyuran, Kureyşli bir kadının oğluyum."

 
Unutkanlık yaşı düşüyor
 
Leylekler Adaköy'ü karanlıkta bırakıyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Böyle anne-baba olmaz olsun
Kayseri'nin Melikgazi İlçesinde, polise başvurup öz annesinin kendisini ...
Çocuklar ve Oruç...
Çocuklarının Ramazan ayında oruç tutmasını isteyen anne-babalar öncelikle ...
Ünlülerin doktoru komada
Mekanik ve psikolojik açıdan bedeni düzenlemeye yönelik tedavi yöntemi ...
 
Cinnet geçiren 86'lık dede karısını bıçakladı
Kayseri'de kadına şiddet olaylarına bir yenisi daha eklendi. 86 yaşındaki ...
100 filmde oynadı cenazeye 14 kişi geldi
Bir zamanlar filmlerini milyonların izlediği ve önceki gün evinde ölü ...
İHH ve AYDER'den Afrika'ya gıda ve ilaç yardımı
İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile Anadolu İnsani Yardım Vakfı (AYDER) tarafından ...
 
Böceklerden kurtulmanın 10 kolay yolu
Bazı insanlar böceklerden korkarken, diğer insanlar ise böcekleri ilginç ...
Bin 800 rakımlı yaylada üstü açık cami
Gümüşhane ve Trabzon il sınırında yer alan bin 800 rakımlı Kadırga Yaylası'ndaki ...
Reyhan Karaca: Çaresiz kalan Sudanlı anne çocuğunu bana vermeye çalıştı
Kimse Yok Mu Derneği ile birlikte açlık ve yoksullukla mücadele eden Sudan'a ...
 
YAZARLAR
Perihan Akçay
Perihan Akçay
Lütfen İyi Düşünelim!
Saffet Kuramaz
Saffet Kuramaz
Uyan ey Türkiye’min güzel insanı
Süleyman Göksu
Süleyman Göksu
SÜNNET: NEBEVİ KILAVUZ
Ayşe Konakcı
Ayşe Konakcı
BEN BİLMEM BÜYÜKLER BİLİR!
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANLARI (161)
Cansu Atıcı
Cansu Atıcı
Mutlaka Oy Kullanalım
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 03:15   İkindi 16:57
Güneş 05:22   Akşam 20:24
Öğle 13:03   Yatsı 22:14
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri