Günün Haberleri   |   Giriş sayfam yap   |   Favorilere ekle   |   Künye   |   İletişim   |   Sitene haber ekle


Hava Durumu
KONYA 
33 / 21

  ANA SAYFA  

Seçim 2015

ASAYİŞ

GÜNCEL

SİYASET

EKONOMİ

DÜNYA

SPOR

SAĞLIK

EĞİTİM

MEDYA

MAGAZİN
 
 
Hz. Muhammed'in insani yönleri
Hz. Muhammed in insani yönleri
 
Müslümanlar Hz. Peygamber'i örnek edinmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğün yerine getirilmesi onun hayatının her yönüyle tanınmasına ve bilinmesine bağlıdır. Bunu sağlamak üzere çeşitli ilim dalları doğmuştur. Konusu doğrudan doğruya Hz. Peygamber'i anlatmak olan ve onun bir tek yönünü kendisine konu edinen ilim dalları şunlardır:
 
9.8.2011 - 19:55

1. Hadis, 2. Siyer, 3. Megazi, 4. Şemail, 5. Delail.
1. Hadis: Hz. Peygamber'in söz, fiil ve takrirlerine dair haberlere hadis denmiştir. Bunları konu edinenime de hadis ilmi denilir. Hz. Peygamber'in şahsiyeti, hadisleri, hadislerin gelecek nesillere intikal ettirilmesi/rivayeti, rivayetle uğraşan şahıslar/raviler, hadislerin kitaplaştırılması günümüzde hadis anabilim dalının konuları arasında sayılmıştır.
2. Siyer: Hz. Peygamber'in doğumu ile ölümü arasında geçen 63 senelik hayatını anlatan ilim dalıdır. Bir bakıma, en geniş haliyle Hz. Peygamber'in biyografisi, tercüme-i halidir.
3. Megazi: Hz. Peygamber'in savaşlarını konu edinen ilimdir. Modern ifadesiyle Megazi, onun son on senelik hayatının yalnızca kurmay ve diplomat yönünü kendine konu edinmiş; Asr-ı saadet döneminin gazalarını (savaşlarını) özel olarak ele alan bir ilim dalıdır.
4. Şemail: Hz. Peygamber'in beşeri yönünü kendine konu edinen ilim dalıdır. Bu ilme dair eserlerde Hz. Peygamber'in vücut yapısı, kıyafetleri, tavır ve davranışları, ibadet hayatı, ahlakı, geçim tarzı gibi konular üzerinde durulmuştur.
5. Delail: Hz. Peygamber'in diğer insanlarda bulunmayan, peygamberlik vasfıyla ilgili özelliklerinden bahseden ilimdir. 

İlgili eserler
Büyük hadis alimi Buhari'nin Sahih adlı eserinin muhtasarı olan Tecrid-i sarih Cumhuriyetin ilk yıllarında tercüme edilmiştir. Hz. Peygamber'in sireti ile ilgili bir hayli Türkçe eser kaleme alınmıştır. Muhammed Hamidullah'ın siyer alanında "İslam Peygamberi" ve megazi alanında "Hz. Peygamber'in Savaşları" adlı kitapları da Türkçe'ye tercüme edilmiştir. Ömer Rıza Doğrul'un "Asr-ı Saadet" adlı eserinin 3 ve 4. ciltleri Hz. Peygamber'in peygamberlik özelliklerine (Delail) tahsis edilmiştir. 

Kütüb-i Sitte
Meşhur altı sahih hadis kitabıdır. Bunlar hadis mecmualarının en sahihleri kabul edilen; Buhari ve Müslim'in el-Camiu's-Sahih'leri ile Ebu Davud, Tirmizi, Nesai ve İbn Mace'nin Sünen'leridir. Hadis tasnifinin altın çağı olan Hicri üçüncü yüzyılda telif edilen bu eserler mümkün mertebe sahih hadisleri ihtiva etmek, konulara göre tasnif edilmek gibi ortak özellikler taşıdıkları için sonraki asırlarda Kütüb-i Sitte ortak adıyla şöhret bulmuştur. Bazı alimler, az da olsa zayıf ve mevzu hadisler ihtiva ettiği için İbn Mace'nin Sünen'i yerine İmam Malik'in Muvatta'ı veya Darimi'nin Sünen'ini Kütüb-i Sitte'nin altıncı kitabı kabul etmişlerdir.
Buhari ve Müslim'in Cami'leri, Sahihayn adıyla da meşhur olmuştur. 
İlmi çevrelerde büyük bir kabul gören Kütüb-i Sitte ile ilgili çok sayıda ve hacimli çalışmalar yapılmıştır. 

BEŞER OLARAK PEYGAMBER EFENDİMİZ
Ayet-i kerimede Hz. Peygamber'e, "Ben de sizin gibi bir beşerim, Benim sizden farkım, Tanrınızın tek Tanrı olduğunun bana vahy ediliyor olmasıdır..." (Kehf, 18/110) demesi emir buyrulmuştur. 
Ayet-i kerimeden anlıyoruz ki Hz. Peygamber'in bir bizimle ortak olduğu beşer/insani yönü, bir de bizden ayrıldığı peygamberlik yönü bulunmaktadır. 

DİĞERLERİNİN ÜSTÜNDE
Beşeri özellikleri bakımından Hz. Peygamber bizim gibidir; yer, içer, uyur, yorulur, sevinir ve üzülür... Ancak beşeri vasıfların ahenk ve ölçüsü bakımından diğer insanlara üstünlüğü söz konusudur. Bu nedenle o Seyyidü'l-Beşer; insanoğlunun en üstünü, efendisi unvanıyla anılır. 
Aslında beşeri vasıflar ifadesiyle, her insanın sahip olabileceği özellikler kastedilmektedir. Ancak o bu konuda da diğer insanların üstündedir. Bir Arap atasözünde, "Muhammed beşerdir; ancak (sıradan) bir beşer gibi değildir. Bilakis o taşlar arasında yakut gibidir" denilir. Onu bu konuda üstün kılan, beşer olarak insanın sahip olması gereken özelliklerin; hal ve hareketlerin her birine olması gerektiği ölçüde ve mükemmel olarak sahip olmasıdır. 

LİSTE OLDUKÇA KABARIR

Tek tek ele alındığında, bu vasıflar her insanın sahip olabileceği şeylerdir. Ancak bunları bir araya getirdiğimizde liste oldukça kabarır ve artık neredeyse beşer takatinin üstünde bir tablo karşımıza çıkar. Bu tablo içerisinde eğitim-öğretimden mahrum, cahil bir insandan tutun da, en üst seviyede eğitim görmüş ve yetişmiş insanlara kadar, herkesin örnek edinebileceği unsurlar bulabilmek mümkündür. Yeme içme, oturup kalkma, yatıp uyuma, gülüp ağlama, sevinip üzülme adabı ve insanca yaşama üslubu denilebilecek bütün ahlak kuralları, bu beşeri hayatın unsurlarını oluşturur. 

İTİDAL VE DENGE ADAMI
Hz. Peygamber'in beşeri yönünde dikkat çeken hususlardan biri de, onda bütün beşeri ve ahlaki vasıfların ölçülü ve denge halinde bulunmasıdır. Bu nedenle onun hangi özellikle temayüz ettiğini görebilmek ve söyleyebilmek zor, neredeyse imkansızdır. Zira o itidal/denge adamıdır. Ve bu denge kemal üzere dengedir. Hepsinden birer parça değil, olması gerektiği kadarına sahiptir. 
O yer içer ama israf etmez ve karnını tıka basa doyurmazdı. Sevinir ama kahkahalar atıp taşkınlık yapmazdı. Üzülür ama ağıtlar yakıp ortalığı velveleye vermezdi... Onun davranışları, hal ve hareketleri hep ölçülü idi.
Hz. Peygamber'in bizim gibi beşer oluşu bizi yanıltmasın; gözümüzde onu sıradanlaştırmasın. O beşeri özellikleri ve bu özelliklere dayalı hal ve hareketleri bakımından bize en güzel örnektir. Onu tanıdıkça hal ve hareketlerimiz olgunlaşacak ve kıvama erecektir. 

İki Ayet:
Andolsun, Allah'ın Resulünde sizin için; Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır. (Ahzab, 33/21)
Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamber'e salat ediyorlar. Ey iman edenler! Siz de ona salat edin, selam edin. (Ahzab, 33/56)

Bir Hadis:
Bir gün adamın biri, Hz. Peygamber (sav)'i görmeye geldi. Fakat Peygamberliğin haşmetinden o kadar etkilendi ki, titremeye başladı. Bunun üzerine Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Korkma! Ben hükümdar değilim. Kuru et pişirerek karnını doyuran, Kureyşli bir kadının oğluyum."



Arkadaşına Gönder   Yazdır   Önceki sayfa   Sayfa başına git  
  Toplam yorum 0   Onay bekleyen 0  


Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Bu kategorideki diğer haberler


Böyle anne-baba olmaz olsun

Çocuklar ve Oruç...

Ünlülerin doktoru komada
»  Cinnet geçiren 86'lık dede karısını bıçakladı
»  100 filmde oynadı cenazeye 14 kişi geldi
»  İHH ve AYDER'den Afrika'ya gıda ve ilaç yardımı
»  Böceklerden kurtulmanın 10 kolay yolu
»  Bin 800 rakımlı yaylada üstü açık cami
»  Reyhan Karaca: Çaresiz kalan Sudanlı anne çocuğunu bana vermeye çalıştı
»  Ünlü oyuncu evinde ölü bulundu
»  Boşanma oranı giderek artıyor
»  Geleceğin uzay araçlarına yakıt olacak
»  Tezgâhlar Saraylara üretim yapıyor
»  Hz. Ali'nin kardeşinin kabri Diyarbakır'da
»  Sivrisineğe yeni çözüm
»  LPG'li araç sahiplerine müjde!
»  Bu müzede serinlemek garanti...
»  Ah o eski Ramazanlar
»  310 kiloluk kadını 17 kişi taşıdı
»  Türkiye açlık çekenler için seferber oldu
»  Mayoyla denize girsem orucum bozulur mu?
»  Referandumla "Köy" oldular
»  Erkek olarak öldü, kadın olarak toprağa verildi
»  Uğur Arslan serbest bırakıldı
 
Cezaevinde yangın

Cezaevinde yangın

  ÇOK OKUNANLAR
  YAZARLAR

 
Saffet Kuramaz
 
Yalnızlık Bilmeyen Bahçeler

 
Süleyman Göksu
 
KULU'DA ANLAMLI TÖREN

 
Mustafa Çetin
 
TÜRK TARİHİ BİR BÜTÜNDÜR

 
Mehmet Şimşek
 
KADINLARIMIZ (3)

 
Zafer Köybaşı
 
HAKSIZLIK DUYGUSU
Tüm yazarlar için tıklayın
  PİYASALAR
       
  2,7725   3,0464  
       
  79,910   97,6747  
  ÇOK YORUMLANANLAR
  NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 03:54   İkindi 16:57
Güneş 05:47   Akşam 20:07
Öğle 13:07   Yatsı 21:44
  ANKET
Yeni Hükümet Nasıl Oluşur?
1- Koalisyon Hükümeti
2- Erken Seçime Gidilir
3- Azınlık Hükümeti
4- Fikrim Yok
 Sonuçları göster   
  ŞANS OYUNLARI
25/7/2015 22/7/2015
2-32-34-39-42-47 4-6-7-17-27-13
23/7/2015 20/7/2015
1-13-23-41-46-47 2, 8, 15, 16, 17, 18, 21, 24, 29, 36, 37, 47, 50, 56, 58, 65, 66, 68, 71, 73, 74, 76
 
 

Popüler Etiketler :

RSS

Add to Google
Sunhaber.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Sun Haber sorumlu tutulamaz. Tasarım & Programlama
kredi karti borç sorgulama kredi kartı ile fatura ödeme garantibank kredi karti borç sorgulama finansbank kredi karti borç sorgulama tl yükleme işbank kredi karti borç sorgulama fatura yatırma denizbank kredi karti borç sorgulama