Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
Uludağ'da kayıp iki dağcının sığınabileceği mağarada kazı çalışması başlatıldı
Uludağ'da kayıp iki dağcının sığınabileceği mağarada kazı çalışması başlatıldı
Güngören Belediye Meclisinde skandala tepki
Güngören Belediye Meclisinde skandala tepki
Ceren'in katilinin 14 yıl önce bıçakladığı çocuğun babası konuştu
Ceren'in katilinin 14 yıl önce bıçakladığı çocuğun babası konuştu
Ayşenur davası sanığı serbest
Ayşenur davası sanığı serbest
Kadın cinayetlerine çözüm önerisi
Kadın cinayetlerine çözüm önerisi
HABERLER>SİYASET
16 Haziran 2019 Pazar - 23:52

Binali Yıldırım: 'Bu seçimde oylar çalındı'

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu ile birlikte katıldığı ortak yayında soruları yanıtlıyor.

Binali Yıldırım:  Bu seçimde oylar çalındı

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ile CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Merkezinde gerçekleştirileceği ve bütün kanallara açık olan ortak yayın, saat 21.00'de İsmail Küçükkaya moderatörlüğünde başladı. 

İsmail Küçükkaya: “Biz seçmen olarak zarfın içine 4 pusula attık, sizde şunu söylediniz, nasıl olur 4 pusuladan 3'ü geçerli sayılır biri geçersiz sayılır?”

YSK raporunda çaldılar yok

Ekrem İmamoğlu: “AA bu veriyi niye kesti, sayın Yıldırım'ın tek bir açıklaması yok. AA yetkilileriyle görüştü mü, bakanlarla görüştüğünü ifade etti. Niçin 12 saat veri verilmedi. 20 bin 388 maddi hasarlardan indi. Geçersiz oylar sayılınca 13 bin 888 indi. Sonra sondaj yapacağız dediler ve 13 bin 729 a indi o sandıklar 57 sandıkta bizim adımıza artı oy çıktı. YSK bir karar verdi, sonuç son tutanakta budur 24 binden 14 bin 657 ye inen oy oranı. Burada 4 oy var, oyları çıkartıyoruz muhtarlık seçimi pırıl pırıl, ilçe meclis üyesi, ilçe belediye başkanlığı seçimi, şaibesi bir tek İBB başkanlığına dokunuyor. Bu olası bir şey değil. Bir örnek vermek istiyorum. Senin 20 liranın 5 lirası sahte diyorsunuz, buna kimse inanmaz. İBB seçimi tertemizdir, anamızın aksütü kadar helaldir. Çaldılar bunun içinde büyük bir itham var. Bu çaldıran lafı olmaz, kime söylüyorsunuz, AK Parti'li sandıkta görev alanlara mı söylüyorsunuz, diğer partili sandık kurulu üyelerine mi söylüyorsunuz. YSK raporunda çaldılar yok, halk dilinde söylediler diyor sayın Yıldırım, her yerde çaldılar sözü var.”

“Anadolu ajansının yayını kesmesi benim işim değil” 

Binali Yıldırım: “29 bin 13 bin 729 indi mi, ne oldu siz mazbatayı alırken, nihai fark 13 bin 729'tur. Başlangıçta 29 bin 500 küsür açıkladı. İlk açıklamayı saat 21.00'de yaptı. 9 puan öndeyiz diye ilk açıklamayı yaptı. Benim ilk açıklamam 23.25'tir. Orada da eldeki verilere göre kazandık dedik. O gün eldeki bilgilere göre, bizim hesaplara göre, kazandığımız ortaya çıktı. Orada bir hata yok. İki Anadolu Ajansı niye yayını kesti, benim işim değil. Biz elimizdeki verilere göre konuşuyoruz. Mazbatalar işleniyor ona göre genel merkezden biz teyit ediyoruz. 4 pusula meselesine bu tamamen aldatmacadır. İtiraz edilen büyükşehir belediye başkanlığı oyudur. İlçeler içinde itiraz var mı, var. Maltepe için Büyükçekmece için Sancaktepe için de CHP itiraz etti. CHP niye itiraz etti, tamamını saydırdı. Demek ki orada bir şüphesi var. İtiraz olan oy pusulası sayılır, bu o kadar basit bir iştir. Bunun 3'ü temiz, niye biri çalındı gibi işi çarpıtmanın gereği yok. Sayımı yapılıyor. Zarf aynı ama ayrı ayrı sayılıyor. Tutanaklara ayrı geçiyor. Bu tek pusulada bütün oylar yok, ayrı pusulada var ona itiraz ediyoruz."

İsmail Küçükkaya: "Sizin vaatleriniz var doğalgaz indirimi, dar gelirli ailelere indirim, İSPARK indirimi. Rakibinizin de 18 günlük başkanlığı var. O tarihte başlattığı su indirimi gibi. Hem vaatlerinizden bahsederken şöyle eleştiri geliyor. AK Parti 25 yıldır, çeyrek asırdır İstanbul'un belediyesini yönetiyor. Neden bugüne kadar yapılamadı deniyor. Nasıl yanıtlarsınız?"

Binali Yıldırım: “25 yıldır bu İstanbul'a çok hizmet yaptık. AK Parti belediyeciliği İstanbul'a çok şey kazandırdı. 1994'te 14 litre su veriliyordu şimdi 104 litre kişi başı veriliyor. İstanbul'a cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığında su getirildi. Sakarya Melen'den 230 kilometre mesafeden su getirildi. Öyle olduğu için 101 litreye gelecek 40 yılının suyu var, arıtma yüzde 9'du şu anda yüzde 99'5, kanalizasyon hiç yoktu şimdi yüzde 70'ti. Yeşil alanı 10 milyon metrekare, şu anda 60 milyon metrekare, bin 500 otobüsü vardı, şu anda 6 bin 500 otobüs var. 24 kilometre metro vardı, şu anda 376 kilometre bu sene açılacaklarla beraber. 32 bin 700'dü sayı bugün taşınan 4 milyon 500 ve 30 kilometre tünel var. Doğalgaz böyle devam ediyor. AK Parti grubunun önergesiyle çıktı. Ekrem Bey'in indirim tarzı değil, bizimki kabul gördü. Nüfusu fazla olanlar daha az su parası ödeyecek.”

İsmail Küçükkaya: “31 Mart'tan sonra mazbatayı aldınız, birtakım uygulamalar oldu. Bu 18 günü anlatır mısınız? Ne yaptınız ne oldu?”

Ekrem İmamoğlu: “18 günde vaat ettiklerimizi tek tek yerine getirdik. Projelerimizi yalanlıyor. Ulaşım indirimi parayı nereden bulacaksın dediler, hesap bilmiyorsunuz dediler. Başkaları kimin parasını kime dağıtıyorsunuz dediler. 18 gün oradayken, 25 yıldır elbette yapacaksınız. Bu millet 94'te seçildiğiniz, iyi de bir dönem geçirdiler. Ama bugün 18 günde yaptıklarımızı kendinize mal etmenin anlamı yok. Dini bayramlar, milli bayramlar indirim bizim önerimiz. Ulaşım indirimi suyun indirimi bizim önerimiz. Dolayısıyla biz taahhüt ettik, yerine getirdik. Alkışlasalardı, daha iyi olurdu. Doğruya hep beraber doğru diyeceğiz.”   

İsmail Küçükkaya'nın “Seçimde oyumu kullandım, 31 Mart yerel seçimlerde hata yapmadım, ikmalim yok. 31 Mart'tan sonra seçimin iptaliyle karşı karşıya kaldım. 23 Haziran'da yine oy kullanacağım. Biz bu seçime niye gidiyoruz?” sorusunu yanıtlayan AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, “Sizin oylarınız sayılırken, birtakım garip işler oldu, şaibe karıştı. Nitekim YSK'da bütün bu durumu değerlendirerek seçimi sahici olması sıfatıyla yenilenmesine karar verdi. Bizim tercihimiz, bu seçimin yenilenmemesiydi, bunun için çok çabaladık. CHP bu konuda bize yardımcı olmadı, yenilenme yönündeki talebi kabul etmediler. Keşke oyların tamamı sayılabilseydi, o zaman hiç kimsenin kafasında bir tereddüt şüphe kalmayacaktı. Bir daha İstanbulluları 23 Haziran için yormayacaktık, onların planlarını hedeflerini değiştirmek zorunda kalmayacaktık. Bu seçimde oylar çalındı, ne demek istiyorum. oylar sayıldı sayılmaya başlandı, yüzde 10 sayıldı 29 binlerde 13 bin 729'a düştü. Bu da gösteriyor ki geriye kalan yüzde 90 sayılsa bu seçimin sonucu değişirdi. Bunun için oyların tekrar sayılmasını çok istedik, bu konuda da bir dirençle karşılaştığımız için saydıramadık. Onu bulacak olan YSK'dır. Çalma işi örnekle anlatayım, size yolda gidiyorsunuz birisi cüzdanınız çekti, polise gider cüzdanım çalındı dersiniz. Benim cüzdanım yer değiştirdi demezsiniz. Oyların yer değiştirmesi çalınması anlamına geliyor. Benim oyum bir başka adaya yazılıyorsa bu çalınmadır, bunun başka bir izahı yok. Sayımlarda bu ortaya çıktı. YSK bu delilleri dikkate alarak bu seçimin yenilenmesine karar verdi” dedi.

“CHP oyların sayılmasını istemedi yorumu tamamıyla yanlıştır” 

İsmail Küçükkaya'nın sorusuna ise Ekrem İmamoğlu, “YSK verdiği bir kararı seçimin yenilenmesini istedik, seçimin sayılmasını istedik CHP istemedi yorumu tamamıyla yanlış bir yorumdur. Öncelikle şunu söyleyeyim. 31 Mart gecesi saat saat hatırlayalım. Öncelikle yaklaşık bir saat olmadı ki seçim kapanalı televizyon kanallarının bir kısmı yasakları çiğneyerek bir süreç başlattı. Anadolu ajansından 2 saat 30 dakika yayın alamıyoruz diye yayın yaptınız bu 12 saate kadar sürdü. Oyların yüzde 98 geldi kafa kafaya geldiği andan itibaren sayın yıldırım ben seçimi kazandım diye açıklama yaptı. Tam 23.25 açıklama yapıldı, ne tesadüftür ki Anadolu Ajansı veri yayınını kesti. Sayın il başkanı AK Parti adına açıklama yaptı, 30 bin 86 sandığa göre, 4.35'te 3 bin 870 oyla seçimi kazandık dedi. Ondan yaklaşık 2 saat önce verilerle 30 bin 86 sandığa göre biz kazandık dedik. O günün sabahında YSK başkanı açıklama yaptı. 29 binden indi diyor, tutanak burada 24 bin 57'den indi. Burada şunu unutmamaları lazım, birkaç aşaması var. 24 bin 57 oyla başlayan süreç günün sonunda 13 bin 729'a indi” diye yanıt verdi.  

Etiketler:
 
Ortak yayında iki aday birbirine soru sordu
 
Yıldırım ve İmamoğlu'na mal varlığı sorusu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ortak yayında iki aday birbirine soru sordu
İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde gerçekleşen ortak yayında AK Parti ...
'ABD'nin dayatmalarını kabul etmiyoruz'
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Her şartta S 400 almayacaksınız diyen ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ""Şimdi sizlere bir müjde daha vermek ...
 
'49 üst düzey terörist ölü ele geçirildi'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yılbaşından bu yana kadar 49 üst düzey ...
Bahçeli'den S-400 açıklaması
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “ABD S-400’leri almamıza neden karşıdır? ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fransa'ya tepki
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tacikistan dönüşünde uçakta sorularımızı ...
 
AK Parti'den İstanbul için 200 bin müşahit
AK Parti, deneyimli isimlerden oluşan 62 bin 372 asil ve yedek sandık ...
Erdoğan liderlerle bir araya geldi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, liderlerle bir araya geldi.
Yalçın Topçu: “Millet ne derse o olacak”
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Yüksek ...
 
YAZARLAR
Mustafa Yolcu
Mustafa Yolcu
TARİHİN ŞEREF LEVHALARI- 7
Mehmet Şimşek
Mehmet Şimşek
KADINLARIMIZ (148. Bölüm)
Halit Aksungur
Halit Aksungur
ANKARA'NIN TAŞINA BAK
Ebru Mut
Ebru Mut
Çivisi Çıkan Dünya
Mustafa Çağlayan
Mustafa Çağlayan
Tüketici Köşesi
Prof. Dr. Meryem Uysal
Prof. Dr. Meryem Uysal
İki Kapı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
SÜPER LİG PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SUNHABER
TWITTER'DA SUNHABER
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:03   İkindi 15:23
Güneş 07:45   Akşam 17:39
Öğle 12:52   Yatsı 19:10
Nöbetçi Eczneler
Ana Sayfa Yerel Asayiş Siyaset Ekonomi Spor Güncel Dünya Eğitim Sağlık Kültür & Sanat
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri